„Wieczór z Hildegardą w Owińskach” | 1 września 2013r.

W dniu 1 września 2013 roku o godzinie 19:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Owińskach odbył się „Wieczór z Hildegardą w Owińskach” przygotowany przez Zarząd Stowarzyszenia „Gloria in Musica” wraz z pianistą Jarkiem Kostką oraz aktorką Grażyną Wydrowską.

Owinska

Charakterystyka zadania:

Widowisko muzyczno-teatralne do tekstów i muzyki św. Hildegardy z Bingen zatytułowane „Wieczór z Hildegardą w Owińskach” przygotowane w celu pokazania go publiczności Gminy Czerwonak jako inicjatywa kulturalna integrująca społeczność lokalną.

Główne medium w widowisku stanowła muzyka, wsparta wachlarzem różnorodnych działań scenicznych: ruchem, prezentacją tekstów Hildegardy, światłem, strojem. Aranżacja przestrzeni została dostosowana do unikatowości miejsca koncertu, tworząc jedność z otoczeniem.

W naszym projekcie fragmenty instrumentalne – quasi jazzowe, wzbogacają całość, nie naruszając oryginału śpiewu i czytelności tekstu. Użycie współczesnych instrumentów: fortepianu i saksofonu (Hildegarda też wprowadzała do swego chorału instrumenty), rozszerza kontekst dźwiękowy i jest symbolem przeniesienia wartości z „korzeni kultury” do współczesności. Pomysłowa reżyseria całości spektaklu wprowadza konieczne wątki pozamuzyczne (filozofię życia i zdrowia, aktywną postawę życiową bez względu na wiek, ciągłe doskonalenie się i rozwój wewnętrzny, poszukiwanie harmonii z otoczeniem, powrót do natury, które to wątki wpisują się we współczesne trendy ekologiczne uwrażliwiające ludzi na obecność natury w naszym życiu), których bazę stanowią dzieła teologiczne Hildegardy, opisy jej wizji, objawień i mistycznych przeżyć, filozofię życia i zdrowia.

Kompozycje Hildegardy pojawiają się współcześnie w Europie Zachodniej dosłownie i poza kontekstem kościelnym. Jej postać jest zjawiskiem inspirującym współczesnych muzyków wykonujących chorał gregoriański i tych tworzących style muzyczne na ich pograniczu. Jej pieśni, hymny, chorały, antyfony i sekwencje inspirują nas współczesnych.

Teksty mówione wykonane będą w tłumaczeniu polskim, natomiast teksty śpiewane – zgodnie z oryginałem, po łacinie.

Początek spektaklu, to antyfona do Najświętszej Marii Panny, wykonana przed kościołem. Zapadający zmierzch rozjaśnią zapalane stopniowo pochodnie, z którymi ubrane w zwiewne szaty chórzystki oraz publiczność wejdą do kościoła. Improwizacje jazzowe utrzymane w klimacie średniowiecznych peanów będą wstępem do części głównej spektaklu muzyczno-teatralnego. Po ponad godzinnej uczcie duchowej w murach kościoła, wykonawcy wraz z publicznością ponownie wyjdą przed kościół, gdzie adresaci naszego zadania dowiedzą się szczegółów z działalności świętej Hildegardy na polu zdrowego żywienia i będą mogli zapoznać się z jej gotowymi recepturami. Całość zakończy odśpiewanie przez Chór „ProVobis” jednej z pieśni Hildegardy.

Wykonawcy:

  • Grażyna Wydrowska – wybór i czytanie tekstów
  • Jarek Kostka – instrumenty klawiszowe
  • Jacek Skrzypczak – saksofon altowy
  • Chór ProVobis – dyrygent: Krystyna Kamińska, przygotowanie wokalne: Benigna Jaskulska

Zadanie publiczne „Wieczór z Hildegardą w Owińskach” dofinansowane jest ze środków Urzędu Gminy Czerwonak.

logo_czerwonak

Patronat medialny:

logo_wtk

logo_epoznan

logo_radio_emaus logo_radio_merkury

Komentarze są wyłączone.