CHÓR

Chór „ProVobis” jest młodzieżowym zespołem kameralnym, który gromadzi dziewczęta uczące się w gimnazjach i liceach miasta Poznania. Powstał we wrześniu 2012 roku z inicjatywy grupy rodziców, którzy utworzyli    Stowarzyszenie „Gloria in Musica” i powołali do życia nowy poznański chór.

2

Stowarzyszenie „Gloria in Musica” zaprosiło do prowadzenia zespołu i edukacji chóru w zakresie emisji głosu doświadczoną wieloletnią pracą w chóralistyce śpiewaczkę, Benignę Jaskulską, absolwentkę polonistyki na UAM, Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz wiedeńskiej Hochschule für Musik und darstellende Kunst. Obowiązki dyrygenta powierzono Krystynie Kamińskiej, która współpracowała z zespołem do sierpnia 2014 roku.

Chór „ProVobis” posiada w swoim repertuarze utwory reprezentatywne dla wszystkich epok: począwszy od chorału gregoriańskiego, poprzez utwory renesansowe, klasycystyczne, romantyczne, na zupełnie współczesnych kończąc. Możliwości wokalne i repertuarowe zespołu sprawiają, że z równym powodzeniem może występować jako kilkunastoosobowy chór, jak i tworzone specjalnie do niektórych projektów mniejsze zespoły wokalne. Niezwykle twórcza i pomocna w realizacji nowości repertuarowych jest współpraca zespołu z młodymi poznańskimi kompozytorami, m.in. Andrzejem Bielerzewskim, czy Jarosławem Kostką.

W swej krótkiej historii zespół posiada już kilka znaczących sukcesów; pierwszy z nich miał miejsce
w październiku 2013 roku w Chojnowie, gdzie podczas II  Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Młodzieży Szkolnej , dziewczyny wyśpiewały I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych oraz zdobyły specjalną nagrodę za walory techniczno-brzmieniowe. Drugi – dotyczy stycznia 2014 roku, kiedy to chór wystąpił na IX Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, gdzie zdobył I nagrodę – Złote Pasmo. Ponadto, w sierpniu 2013 roku chór odnotował udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym BOHEMIA CANTAT w Libercu (Czechy), gdzie dziewczyny podczas kilku koncertów zachwyciły swoim śpiewem publiczność festiwalową. Jednocześnie, podczas warsztatów pod kierunkiem prof. Davida Ebena, doskonaliły swoje umiejętności w zakresie interpretacji chorału gregoriańskiego.

Przez okres dwóch lat istnienia zespół wziął udział w 60 koncertach. W czerwcu 2013 roku Chór „ProVobis” wystąpił w dwóch ważnych wydarzeniach muzyczno-kulturalnych Poznania: w Benefisie Benigny Jaskulskiej (pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania) oraz w widowisku muzyczno-teatralnym poświęconym 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego (pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego). Udział       w tym przedsięwzięciu zaowocował nadaniem patronującemu chórowi Stowarzyszeniu „Gloria in Musica”, medalu Labor omnia vincit.

Chór „Pro Vobis” w listopadzie 2013 roku nagrał też płytę „Hildegard Impressions”, która stanowi kompilację średniowiecznych pieśni, chorałów i antyfon św. Hildegardy z Bingen ze współczesnymi improwizacjami jazzowymi Jarosława Kostki – instrumenty klawiszowe oraz Mariusza Kozłowskiego – saksofon altowy.

W sierpniu 2014 roku Chór „ProVobis” wystąpił w widowisku muzyczno-teatralnym Huberta Kowalskiego „Miłość wszystko zwycięża – Misterium o bł. Edmundzie Bojanowskim” zrealizowanym przez Stowarzyszenie „Gloria in Musica”   na Rynku w Luboniu.

Od października 2016 roku dyrygentem Chóru „ProVobis” został Damian Myśliński.

Komentarze są wyłączone.